Jak správně pěstovat rajčata?

Červená, žlutá nebo jiná rajčata?

Rajčata jsou oblíbenou zahradnickou plodinou a s několika správnými postupy můžete dosáhnout hojné úrody chutných plodů.

Výběr správné odrůdy rajčat

Existuje mnoho různých odrůd rajčat s různými velikostmi, tvary a chutěmi. Vyberte odrůdy, které odpovídají vašim preferencím a růstovým podmínkám.

Výběr vhodného místa

Rajčata potřebují plné slunce, alespoň 6-8 hodin denně. Vyberte místo, které má dobrý přístup k slunečnímu světlu.

Příprava půdy

Připravte půdu, která je dobře odvodněná a bohatá na organickou hmotu. Můžete přidat kompost, hnojivo nebo organický mulč.

Výsev nebo sazenice

Rajčata můžete vysévat přímo do země nebo začít s sazenicemi. Semena můžete zasít v interiéru několik týdnů před posledními mrazy a později je přesadit ven.

Meziřádková vzdálenost

Udržujte dostatečný prostor mezi rostlinami (obvykle 45-60 cm), aby měly dostatek místa pro růst.

Zalévání

Zalévejte rajčata pravidelně, aby byla půda stále vlhká. Rajčata mají raději rovnoměrnou vlhkost a vyhněte se přemokření.

Hnojení

Aplikujte hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku, což podpoří kvetení a tvorbu plodů. Pravidelné hnojení je důležité.

Vazba a podpory

Važte nebo podpírejte rostliny, jak rostou, aby se zabránilo lámání větví a udrželi plody nad zemí.

Ochrana proti škůdcům

Sledujte své rostliny na případné škůdce, jako jsou slimáci, mšice a plísně. Pravidelná kontrola a rychlá reakce jsou důležité.

Řezání a odstranění listů

Můžete odstranit spodní listy, které se dotýkají země, aby se zabránilo chorobám. Řezání horní části rostliny může také pomoci zlepšit cirkulaci vzduchu a slunečního světla.

Sklizeň

Rajčata sklízejte, když jsou zralá, což můžete poznat podle jejich barvy, konzistence a chuti. Jejich barva by měla být výrazně červená (u červených odrůd).

Sledováním těchto kroků a poskytováním péče, kterou rajčata potřebují, budete mít dobrou úrodu a chutná rajčata pro vaše pokrmy.

Časté dotazy

Kdy je nejlepší doba pro pěstování rajčat?

Rajčata jsou teplomilnou rostlinou, takže se nejlépe pěstují na jaře a v létě, když teploty jsou nad 10 stupňů Celsia.

Jaké jsou optimální vzdálenosti mezi rostlinami rajčat?

Meziřádková vzdálenost by měla být přibližně 45-60 cm, a vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 45 cm.

Jak lze ochránit rajčata před škůdci a nemocemi?

Sledujte své rostliny na přítomnost škůdců, jako jsou mandelinky, puchýřníci, a plísně. Používejte přírodní nebo chemické prostředky podle potřeby.

Jaký je rozdíl mezi determinantními a indeterminantními odrůdami rajčat?

Determinantní odrůdy mají omezený růst a vytvářejí kompaktní rostliny, zatímco indeterminantní odrůdy rostou neomezeně a potřebují vazbu a podpory.

Zobrazit další tipy
© 2023 Ladislav Hrabal | S dobrým úmyslem www.budvidetnawebu.cz
Zásady ochrany osobních údajů