Jak pěstovat salátové okurky

Vlastní pěstování salátových okurek je skvělým způsobem, jak si pochutnat na čerstvých a chutných plody přímo ve vaší zahradě.

Výběr správné odrůdy

Existuje mnoho odrůd salátových okurek. Vyberte si odrůdu, kterou máte nejraději nebo si vyberte semínka v zahradnictví.

Výběr vhodného místa

Salátové okurky potřebují plné slunce, takže vyberte místo ve vaší zahradě nebo na balkoně, kde budou mít dostatečný přístup k slunečnímu světlu.

Příprava půdy

Připravte půdu tím, že ji dobře prokypřete a přidejte kompost nebo hnojivo pro zvýšení úrodnosti.

Výsev nebo sazenice

Salátové okurky můžete pěstovat buď ze semen, která zasadíte přímo do půdy, nebo z sazenic. Sazenice mohou být vysazeny, když jsou dostatečně silné.

Meziřádková vzdálenost

Udržujte dostatečnou vzdálenost mezi rostlinami, aby měly prostor pro růst a pro lepší cirkulaci vzduchu. Obvykle se doporučuje vzdálenost mezi rostlinami kolem 30-45 cm.

Zalévání

Zalévejte salátové okurky pravidelně, aby byla půda stále vlhká. Mějte však na paměti, že okurky nemají rády přemokření. Ideální je zalévání ráno.

Hnojení

Aplikujte hnojivo s vyšším obsahem dusíku, což podpoří růst rostlin. Pravidelné hnojení během sezóny je důležité pro plody.

Podpěra rostlin

Salátové okurky mají jsou popínavé rostliny, takže poskytněte podpěru, jako jsou klece nebo ohrádky, aby se zabránilo tomu, aby se plody dotýkaly země.

Ochrana proti škůdcům

Sledujte své rostliny na případné škůdce, jako jsou mšice a slimáci. Používejte organické nebo chemické prostředky, pokud je to nezbytné.

Sklizeň

Salátové okurky sklízejte, když dosáhnou požadované velikosti a jsou pevné na dotek. Pravidelná sklizeň podpoří tvorbu nových plodů.

Salátové okurky jsou nejlepší, když jsou čerstvé. Pokud potřebujete skladovat, uložte je do lednice v plastovém sáčku.

Časté dotazy

Kdy je nejlepší doba pro pěstování salátových okurek?

Salátové okurky se nejlépe pěstují na jaře a v létě, když je dostatek slunečního světla a tepla. Jejich růst obvykle začíná po posledním mrazu.

Jaký je rozdíl mezi salátovými okurkami a okurkami na nakládání?

Salátové okurky jsou obvykle menší, měkčí a mají tenkou slupku, zatímco okurky na nakládání jsou často větší, drsnější a mají tlustší slupku. Salátové okurky se často konzumují syrové, zatímco okurky na nakládání se používají ke konzervování.

Můžu pěstovat salátové okurky na balkoně?

Ano, salátové okurky lze pěstovat ve výškové zahradě nebo v nádobách na balkoně, pokud mají přístup ke slunečnímu světlu a dostatek prostoru pro růst.

Jaká jsou běžná hnojiva pro salátové okurky?

Pro salátové okurky můžete použít hnojiva s vyšším obsahem dusíku pro podporu růstu rostlin. Pravidelné hnojení během sezóny je důležité pro dobrou úrodu.

Zobrazit další tipy
© 2023 Ladislav Hrabal | S dobrým úmyslem www.budvidetnawebu.cz
Zásady ochrany osobních údajů