Jak pěstovat kukuřici

Kukuřice je nejlepší s máslem a solí :-)

Zde jsou některé tipy, které vám mohou pomoci pěstovat zdravou a chutnou kukuřici.

Výběr správného místa

Kukuřice potřebuje plné slunce, takže vyberte místo ve své zahradě, kde bude mít přístup k slunečnímu světlu po většinu dne.

Příprava půdy

Kukuřice roste nejlépe v hluboké, dobře odvodněné půdě, která je bohatá na organickou hmotu. Přidejte kompost nebo hnojivo do půdy, abyste zvýšili úrodnost.

Výběr odrůdy

Vyberte odrůdy kukuřice, které vám bude chutnat. Existují odrůdy pro konzumaci jako sladká kukuřice a odrůdy určené pro kukuřici na zrní.

Výsev kukuřice

Vysévej kukuřici přímo do země, když už nehrozí mrazíky. Většinou to bývá na jaře, kolem dubna a května.

Zalévání

Kukuřice potřebuje dostatek vody, zejména během období růstu klasů. Udržujte půdu stále vlhkou, ale vyvarujte se přemokření.

Hnojení

Aplikujte hnojivo s vyšším obsahem dusíku na začátku růstu, což podpoří tvorbu listů. Později přidejte hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku pro tvorbu klasů.

Meziřádková vzdálenost

Udržujte dostatečnou vzdálenost mezi rostlinami, aby měly dostatek prostoru pro růst a tvorbu klasů. Obvykle se doporučuje meziřádková vzdálenost kolem 75 cm.

Ochrana před škůdci

Sledujte své rostliny a chrňte je před škůdci, jako jsou kukuřiční létavci a mšice. Pravidelně provádějte kontroly.

Polinace

Kukuřice je samosprašná, což znamená, že většina odrůd samoopyluje. Pokud pěstujete různé odrůdy, zajistěte, aby byly dostatečně blízko k sobě pro úspěšné oplodnění.

Sklizeň

Kukuřice je zralá k sklizni, když klas máplá na dotek a zrna v něm jsou plné. Sklízejte kukuřici co nejdříve po zralosti, aby se zachovala čerstvost a sladkost.

Čerstvou kukuřici skladujte v chladničce, nejlépe ve svém plášti, nebo zkonzumujte co nejdříve pro nejlepší chuť. Sledujte své rostliny pravidelně, poskytujte jim potřebnou péči a užívejte si svou domácí sklizeň kukuřice.

Časté dotazy

Kdy je nejlepší doba pro výsadbu kukuřice?

Nejlepší doba pro výsadbu kukuřice je na jaře, kdy už nehrozí mrazíky a půda se ohřeje na správnou teplotu. Většinou se sází v dubnu nebo květnu, v závislosti na místním klimatu.

Jakou půdu potřebuje kukuřice?

Kukuřice potřebuje hlubokou půdu, která je dobře odvodněná. Ideální je pH půdy kolem 6,0 až 6,8. Zeminu můžete obohatit kompostem nebo hnojivem.

Jak zjistit, kdy je kukuřice zralá ke sklizni?

Kukuřice je zralá, když zrna na klasu jsou plná a mohou být jednoduše propíchnuta nebo stlačena prstem. Mladé kukuřice bývají sladší, zatímco starší jsou trvanlivější.

Jaký je rozdíl mezi sladkou kukuřicí a kukuřicí na zrní

Sladká kukuřice je konzumována ve formě stále nezralých klasků, zatímco kukuřice na zrní se pěstuje pro sušení zrn, která se později mohou použít na výrobu kukuřičné mouky nebo krmiva pro zvířata.

Zobrazit další tipy
© 2023 Ladislav Hrabal | S dobrým úmyslem www.budvidetnawebu.cz
Zásady ochrany osobních údajů